Karakovan Balı Nasıl Yapılır

Karakovan Balı Nasıl Yapılır

Cennet vatanımız Türkiye her yöresine ait farklı güzellikleri içinde barındırmaktadır. Dünya üzerinde bal üretimi yapan en büyük 2. ülke konumundadır. Farklı bölge ve coğrafyalarda farklı teknik ve yöntemler kullanılmak üzere bal üretimi yapımı mevcuttur.

Karakovan balı, üretimi yapılan çok kıymetli bir bal çeşididir. Karakovan balı adını üretim şeklinden almaktadır. Dairesel bir biçimde uzun bir silindiri andıran genellikle ağaç kütüklerinden elde edilen kovanlarda üretilir. Karakovan balın üretimi yapılacak olan kovanların başında arıların girip çıkmasına yardımcı olacak bir kapak mevcuttur. Bu kapak kesinlikle hiçbir şekilde açılmaz. Karakovanlar 6 ay boyunca bu karanlık ortamda bırakılarak iğne ucu kadar bile güneş ışığı görmesi engellenir.


 karakovan balı pervari
Karakovan balının sepetlerinin kışın arıların soğuktan etkilenmesini önlemek ve özellikle yazın sıcakların ve nemin kovanlara zarar vermesini engellemek için tezekler ile etrafı iyice sıvalanır. Kovanlar hazırlandığı zaman kekik yakılmak sureti ile dumanı kovanlara dağıtılır. Bunu yapmadaki amaç ise arıların hastalıklardan korumaktır.

Karakovan balı üretimi yapılacak yerin çoğrafi açıdan zengin bir bitki örtüsüne sahip olması gerekmektedir. Arıların etraflarını rahatlıkla görebilecekleri ve bitki açısından zengin floryaya sahip alanlar tercih edilir. Bu kadar emek ve zahmet sonucu eşsiz lezzete sahip bir o kadarda sağlığımız için faydalı karakovan balı üretimi tamamlanarak tüketime hazır bir hale gelir.
Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son