Yüksekova Karakovan Balı

Yüksekova Karakovan Balı

Hakkari iline bağlı olan Yüksekova ilçesi Türkiye, İran ve Irak ülkelerinin kesiştiği yer olarak bilinmektedir. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Yüksekova ilçesi Osmanlı döneminde Gevar bölgesi olarak adlandırılmıştır.

Yüksekova bölgesi yüksek dağların arasında kalmış bir çöküntü arasına kurulmuştur. Adeta kapalı bir havza olan Yüksekova ilçesi kışları sert geçmektedir. Bölgenin coğrafi konumu itibari ile yüksek dağlara, 2000 metreyi bulunan yüksekliğe ovalara, ve binbir çeşit bitki örtüsüne sahiptir. Bu bölgede geçim kaynaklarının başını çeken şüphesiz hayvancılıktır. Yüksekova Karakovan Balı ile önemli diğer geçim kaynağı olarak arıcılık gelmektedir.


 yüksekova karakovan balı

Uçsuz bucaksız ovalara ve yaylalarda üretilen Karakovan Balları insanların hastalıklardan korunmasına yardımcı olmaktadır. Yüksekova Karakovan balı üretimi ile uğraşan hatırı sayılır derecede üretici bulabilirsiniz. Zengin bitki örtüsü ve insan ve olumsuz çevre faktörlerin uzak olan yerlerde üretilen Karakovan balları eşsiz lezzete sahiptir. Yüksekova Karakovan Balları besin değeri çok yüksek olması nedeni ile reçelerde bile tavsiye edilecek kadar önemli bir yere sahiptir.


 yüksekova karakovan balı
Aslına üretimi zor olan Karakovan Balı diğer ballara göre daha az müdahale gördüğünden dolayı birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Türkiye bal üretimi yapan ülkeler arasında ikinci sırada olması bu bölgelerdeki üretim sayısının fazla olmasından kaynaklanmaktadır.
Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son