Sahte Bal Nasıl Anlaşılır

Sahte Bal Nasıl Anlaşılır
İnsan sağlığı için en faydalı besinlerin başında şüphesiz bal gelmektedir. Ülkemiz bal üretiminde dünya sıralamasında Çin'den sonra 2. ülke konumundadır. Farklı çoğrafi bölgelere sahip olan Türkiye'nin her bölgesinde kendine has bal üretimi söz konusudur. Bu bölgelerin çoğrafi özellikleri nedeni ile bal çeşitleri mevcuttur. Örnek vermek gerekirse bir bölgede Karakovan Balı üretilirken; başka bir bölgemizde kestana balı veya çam balı üretimi söz konusu olmaktadır. Bal üretimi yapan arıcılar en kaliteli balları üretmek ve tüketiciye sunmak için bolca emek sarf etmektedirler. Tüketicide şüphesiz en kaliteli bala ulaşmak ve tüketmek istemektedir. Diğer besin maddelerinde olduğu gibi bazı çıkarcılar daha fazla kâr elde etmek uğruna Balın kalitesi ile oynamaktadır. Daha ucuza bal üretmek adına çeşitli şekilde arılara müdahalelerde bulunmak suretiyle, sahte bal üretmektedirler. Bir arının çiceklerin özünden nektar toplamak için kilometrelerce uçmaktadır. Bazı arıcılar glikoz şurubu veya arılara doğrudan şeker vererek üretimi artırmayı seçmişlerdir. Bu durumda bal şifa yerine hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Peki binbir zorlukla ve uzun arıştırmalar sonucunda satın alıp tükettiğimiz balın sahte veya gerçek olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ? Uzamanlara göre gelişen tekloji sayesinde gerçek balın sadece analizler ve tıbbi labaratuvarlarda yapılacak testlerde anlaşılacaktır. Tabiki herkesin evinin bir köşesinde böyle bir donanıma sahip bir labaratuvarı olmadığından dolayı bütün arıcılar tarafından bilinen ve herkes tarafından uygulanabilecek küçük pratik yöntemler ile balın sahte mi ? Gerçek mi ? olduğunu anlamak mümkündür. İşte o yöntemlerden bazıları şunlardır.
  • Tahta bir kaşık ile bir miktar bal alıp çakmakla tutuşturduğunuz zaman yanmıyor ise o bal gerçek baldır.
  • Kavanoz balı aşağı doğru şekilde akıtmaya başladığınız zaman bal kesik kesik akıyorsa o bal sahte baldır. Akışkanlığı devam ediyor ise gerçek baldır.
  • Sahte bal gerçek bala göre daha açık bir renge sahiptir. İşte bu küçük ama pratik bilgiler sayesinde balın sahte veya gerçek olduğunu anlayabilirsiniz.
Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son