Kara kovan balı yararları

KARAKOVAN BALININ YARARLARI

Televizyonlarda sıklıkla rastladığınız karakovan balı reklamlarında, balın onlarca yararı sayılmaktadır. Ürünü pazarlamaya çalışan kişiler, biraz da tatlı dillerinin yardımı ile yaptıkları sunumlarda izleyicileri önemli ölçüde etkilemektedirler. O pazarlamacıların karakovan balının yararları hakkında söylediği şeylerin tümü gerçektir. Tamamen doğal bir ürün olduğu için faydası saymakla bitmez.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin eşsiz doğasından yararlanan arıların, herhangi bir suni peteğe ihtiyaç duymadan, kendi çabaları ve işçilikleriyle yaptıkları karakovan balının iç kısmında balmumunun olmaması, her şeyiyle doğal olduğunun kanıtıdır. Süzme ballarda yapılan hilelerin karakovan balında yapılamıyor olması, hastaların şifa için kullanabilecekleri bir bal olmasını sağlamıştır.

Yapımı arılar tarafından altı ay süren ve karanlık bir ortamda güneş görmeden oluşturulan karakovan balı, içerdiği bal özü sayesinde birçok derde deva olmaktadır. Gerek kahvaltılarda gerekse gün içinde herhangi bir zamanda tüketilebilecek karakovan balının besin değeri çok yüksektir. İçerdiği enerji ile hastalara ve yaşlılara resmen hayat verir.

Vücudunda K, C, B1, B2 ve B6 vitamini eksik olanların tamamlayıcısı karakovan balıdır. Günlük tüketildiğinde bu vitaminlerin eksikliği giderilir. Muhtevasında ayrıca bulunan mineraller, kişiyi zinde tutar ve bol enerji verir. Gençlik aşısı olan bu mineraller, iyot, kükürt, sodyum, magnezyum, potasyum, demir, fosfor ve kalsiyumdur.

Karakovan balında bakteri bulunma şansı sıfır olduğu için, en garantili bal olarak kullanılır. Herhangi bir mikrop veya bakteri içermemesi, gıdalardan yakalanılan hastalıkların bu besinden uzak durmasını sağlamıştır.

Karakovan balının yapımında arıların faydalandığı yüz binlerce çiçek ve böcek, balın kıymetini arttırmaktadır. Normal insan gücü ve çalışmasıyla o kadar çiçekten bal özü alabilmek ve bal oluşturabilmek yılları alır. Ne kadar büyük bir nimet olduğunun sırrı buradadır.

Organizmada oluşan rahatsızlıklarda da doktorlar tarafından önerilen karakovan balı kalp problemlerinde de çözüm olarak, ek tedavi çeşitleri arasında sayılmaktadır. Alkol tüketen kişilerin ertesi gün sabah aç karna tüketecekleri karakovan balı, zarar gören karaciğerin kendisini toparlamasına yardımcı olacaktır. Böylece hiç kullanılmaması gereken ancak tüketilen alkolün zararı en aza indirgenecektir.

Vücudun dinç olmasını sağlayan B vitamini açısından da çok zengin olan karakovan balı, evdeki imkanlarla, herhangi bir katkı maddesi koymadan süzme bal şekline dönüştürülür ve sabahları limon sıkılarak tüketilirse, öksürüğe ve balgama müthiş fayda sağlamaktadır. Özellikle antibiyotik kullanması oldukça sakıncalı olan çocuklarda, öksürüğün birebir ilacıdır.

Herhangi bir hastalıktan ötürü uzun süre yatmış ve kendisini toparlamaya çalışan hastalara enerji vermesi için de kullanılan, en saf besindir. Şeker hastalarına da önerildiği için, vücudun

şekeri bakımından herhangi bir dengesizlik yaratmaz. Aksine kişinin canlanmasını ve kısa zamanda eski enerjisine kavuşmasını sağlar.

Tabi her üründen olduğu gibi karakovan balında da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Piyasada pazarlanan ve süzme bal gibi kavanozlarda satılan balın, karakovan balı ile hiçbir ilişkisi yoktur, olamaz da. Hakiki karakovan balından elde edilmiş olsa bile, çoğu özelliğini yitirdiği için, o tür süzme ballara itibar etmemek gerekir.

 karakovan balı

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son