KURAN-I KERİM'DE BAL

KURAN-I KERİM'DE BAL

Yerlerin ve göklerin yaratıcısı olan Allah insanlara çok güzel bir besin bahşetmiştir. Küçük bir hayvan sayesinde oluşan bal her derde dava niteliğindedir. Rabbimiz insanlar için tüm hastalıkların tedavisini bala sığdırmıştır. Ağrılar, yaraların iyileşmesi, kabızlık, grip ve soğuk algınlığı, kan temizlenmesi gibi akla gelebilecek tüm hastalıklara çare olan balın Kuran-ı Kerim'de yeri oldukça önemlidir. Bal, fruktoz gibi doğal şekerlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum, demir, kükürt, fosfor ve sodyum gibi birçok mineral içerir. Bal içerisinde bulundurduğu nektar ve polen çeşidine göre B1, B2, C, B6, B5 ve B3 vitaminlerini de içerir.

Bal Kuran-ı Kerim' de ayette 'insanlara şifa' olarak belirtilmektedir. Allah arılara '' Dağlarda, ağaçlarda ve yüksek yerlerde kendine evler edin! Sonra, meyvelerin ve çiçeklerin tümünden ye! Böylece, Rabbi'inin yollarında, boyun eğmiş olarak dolaş. Arıların karınlarından, muhtelif renkte içecek-şerbetler çıkar ki, onda(balda) insanlar için şifa vardır. Muhakkak düşünen bir topluluk için bunda bir ayet vardır.'' diye vahyetmiştir.

 kuran ı kerim de bal ve arılar

Hadis'te bal şöyle tanımlanır:

Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: ''Şu şifalı iki şeye devam ediniz: Bal ve Kur'an.'' (İbni-i Mace, C.9, Hno: 3452)

Allah'ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: ''Kim, her ay üç gün sabahleyin. bir kaşık bal alırsa; o kimsenin başına, büyük bir hastalık gelmez.'' (İbn-i Meca, C.9 Hno: 3450)

Bir adam, Allah'ın Elçisi(s.a.v)'nin yanına gelip ''kardeşimin karnı ağrıyor'' dedi. Allah'ın Elçisi(s.a.v): ''Kendisine bal şerbeti içir'' dedi. Adam ona bal şerbeti içirdikten sonra tekrar geldi ve dedi ki: '' Ey Allah'ın Elçisi(s.a.v) bal şerbeti içirdim, fakat karın ağrısı arttı.'' Bunun üzerine Peygamber Efendimiz(s.a.v) : ''Tekrar bal şerbeti içir'' buyurdu. Adam tekrar bal şerbeti içirdi ve geldi: ''Balı içirdim, fakat ağrı geçmedi arttı'' dedi. Bunun üzerine, Peygamber Efendimiz(s.a.v): ''Allah'ın sözü doğrudur, kardeşinin karnı yalan söylemiştir. Bal şerbeti içir.'' dedi. O adam da tekrar kardeşine bal şerbeti içirdi ve kardeşi iyileşti. (Tirmizi, C.2. Hno: 2082) (Buhari, C.12, Hno: 1922)

Resulullah(s.a.v) şöyle buyurdu: ''Sinameki ve sennut(tereyağı tulumuna konulan bal), yemeye devam ediniz. Çünkü bu iki şeyde, samdan başka, her hastalığa şifa vardır.'' Ya Resulullah sam nedir ? diye soruldu: '' O ölümdür'' diye buyurdu. (İbn-i Mace, C.9 Hno: 3457)

En doğru ve en güvenilir Allah, bizi yaratan kullarını hep düşünen her zaman kullarının iyiliğini düşünen Allah, kullarının sağlığı ve iyiliği için ölümden başka her şeye çare yaratmıştır. Bal Allah'ın bize bir mucizesi olarak yaratılmıştır. Tüm hastalıklarımızın tedavisi için kullanılabilir. En güvenilir kitap olan Kuran-ı Kerim'de de önemle vurgulanan bal, bizim için ve dinimiz için çok önemli ve kıymetlidir.

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son