Anzer Balı

ANZER BALI

Türkiye'de Rize'nin İkizdere ilçesi Anzer yaylasında üretilen bir baldır. Anzer balı Rize'den başka bir yerde oluşmaz. Başka hiçbir benzeri bulunmayan anzer balı kır çiçeklerinden yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar göre Anzer'de bulunan 450 çiçek arasından 80 tane çok az rastlanılan çiçeklerden arıların topladığı ballardan oluşur. Bu ballar her derde deva, tüm hastalıklara şifadır. Yapılan araştırma ve analiz sonuçlarına göre Pervari Karakovan balı özellikleri ve faydaları bakımından Anzer balına eş değerdir.

Soğuk iklim koşullarının ardından Haziran ayının ilk haftalarında bahara ilk adımını atan Anzer, Temmuz ayından itibaren bütün doğa güzelliklerini tamamlar. Haziran ayında açan çiçekler ile arılar Ağustos ayının ortasına kadar ballarını yaparlar. Anzer yaylasında iklim sebebiyle Ağustos ayının ilk haftalarında ballar sağılır. Bal miktarı hava şartlarına ve bitkilerin biçilmesine göre değişiklik gösterir. Anzer yaylarında ağaç olmadığı için balların yapısında sadece çiçeklerin polenleri vardır. Bu da Anzer balını gerçek kimliğiyle buluşturur. Sahte Anzer balına karşı polen testleri yapılmaktadır. Çıkan sonuçlarda polen harici başka maddeler varsa bu bal Anzer balı değil sahte baldır. Anzer balına hiçbir şekilde şeker ya da başka katkı maddesi eklenmez. Mucizevi bal sıcak işlem görmeden sağılır. Çünkü 40 derecenin üzerinde ki sıcaklıkta balın yapısındaki enzimler ve polenler etkisiz hale geliyor. Bu yüzden ballar soğuk ortamlarda sağılır. Bu şifa deposu olan Anzer balı kahvaltılık ballardan değil, hastalıkların tedavisinde kullanılan ballardandır. Anzer balı tescilli bir bal olup Ankara Hacettepe Üniversitesinde analiz edilmiştir. Eski Osmanlı zamanlarında Anzer balı kuvvet verici macun olarak padişahlara yedirilirdi. Birçok hastalığa şifa Anzer balı kanser hücrelerini de yok eder. Kanı yeniler ve temizler.

Anzer balının polen yapısında dünyada hiçbir yerde bulunmayan vitamin ve mineraller bulunur. 18 çeşit aminoasit, B, C, D, E grubu vitaminler bulunur. Doğal hormon, koenzim, karbonhidratlar da bulunur. Anzer balı kadar polenide çok bilinmektedir. Balın yanı sıra polen tüketiminde de vitaminler sayesinde daha çok şifa bulunur.

Anzer balını yetişkinler, çocuklar ve bebekler farklı dozlarda kullanmalıdır. Ağır bir yapısı olan bal az miktarda yenilse de etkisi çok kuvvetlidir. Yetişkinler Anzer balını günde iki kere sabah ve akşam aç karnına yemeklerden 2 saat önce bir yemek kaşığı kadar yemelidir. Bir bardak ılık su veya ılık süt ile tüketilebilir. Çocuklar için aynı şekilde yemeklerden 2 saat önce aç karnına sabah akşam üç çay kaşığı kadar yeterlidir. Ilık süt veya ılık su ile tüketilir. Bebekler için(1.5 yaş) sabah ve akşam olmak üzere aç karnına bir çay kaşığı kadar bir bardak sıcak su veya sıcak süt ile verilmelidir. Anzer balının aç karnına tüketilmesinin sebebi kana erken karışması içindir.

Anzer balının şifası saymakla bitmez. Damar sertliği, ağız yaraları, akciğer rahatsızlıkları, bağırsak düzensizliği, felç ve sinir hastalıkları gibi daha birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son