Yaralarda Bal İle Tedavi

KARAKOVAN BALININ TEDAVİLERDE KULLANIM ALANLARI

Balın oluştuğu biyolojik bileşimler iki adet monosakaritten oluşmaktadır. Balı oluşturan bu bileşenlerin yapısında su ve nem az olduğu için bal bakteri üretmez. Bu sebepten dolayı bal tedavisi yara tedavilerinde, mikrop bazlı hastalıklarda ve bunların dışındaki tüm hastalıkların tedavisinde kullanılır. Balın şeker hastaları için uygun olmadığı biliniyor. Fakat karakovan balını şeker hastaları da rahatlıkla kullanabilirler. Doğal ilaç olan kara kovan balı gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Balın hangi hastalıklara iyi geldiğini öğrenelim;

 karakovan balı

1) Karakovan balı soğuk kış havalarında ve karasal iklim yaşayan soğuk ve sıcak hava farklarının fazla olduğu bölgelerde grip ve soğuk algınlığı için kullanılır. Boğaz şişmesi, bademcik iltihabı, bronşit, halsizlik gibi bir çok hastalıklarda kullanılır. Ayrıca bal kas gevşetici özelliğe sahip olduğundan hastalıklarda direnç kazanmamızı sağlar.

2) Bal yediğimiz besinlerin hızlı sindirilmesine de yardım olur. Bundan dolayı kabızlık, sindirim sistemi hastalıkları, midede şişme, onikiparmak bağırsağı, mide ülseri hastalıklarının tedavisinde oldukça faydalıdır.

3) Karakovan balı mucizevi olarak doğal antioksidan görevi görür. Bunun sonucu olarak düzenli ve uzun süreli olarak kara kovan balı kullanıldığında kanser hücrelerini önlediği gözlemlendi.

4) Bal içerdiği demir sayesinde vücuda giren tüm radyoaktif maddeler önler. Kanda bulunan bakterileri arındırdığı gibi kolesterolü düşürür.

5) Karakovan balı içerdiği çoğu mineraller sayesinde diş etinde oluşan iltihaplarında tedavisinde kullanılır. Bal kemik ve diş dokusunun oluşumunda etkilidir. Bu sayede bal dişte oluşan iltihapları kurutur ve dişlere güçlülük verir.

6) Bal içerdiği magnezyum sayesinde kanda oluşacak pıhtılaşmayı önler ve stresin insanlar üzerindeki etkilerini önler.

7) Sindirim sistemine faydalı kara kovan balı ayrıca vücudun az oluşturduğu chocin maddesine sahiptir. Bu madde ile bal karaciğerde oluşacak yağı engeller ve karaciğer yağ dengesini sağlar.

8) Karakovan balının nem çekici ve nemlendirme özelliği de vardır. Bu sayede kara kovan balı kozmetik ürünlerinde, deri yaralarında, yatak yaralarında, ülserde, yanıklarda ve kremlerde kullanılmaktadır. Bal oluşan enfeksiyonları iyileştirir, dokuları canlandırır ve hızlı iyileşmesini sağlar, yara ve yanık izlerini yok eder. Yapılan bir araştırmada balın zeytinyağı ve çavdar unu ile karıştırıldığında oluşan kremin hayvanlarda denenerek kangren tedavisine 3 günde etki ettiği gözlemlenmiştir.

9) Faydaları bitmeyen karakovan balı orta çağlarda kulak iltihapları ve çocukların boğazlarında oluşan enfeksiyonlara sürülmesi ile kullanılırdı. Bazı Afrika ülkeleri balı halen öksürük tedavisi için kullanıyor.

10) Karakovan balının bazı ülkeler tarafından ortaya çıkan bir diğer faydası ise göz hastalıklarına iyi gelmesidir. Kornea ülserinde saf bal ile hazırlanan krem ile iyileşme görülmüştür.

11) Ayrıca karı kovan balı prostat hastalığına da iyi gelir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar.

12) Ağızda oluşan yaralara da oldukça faydalıdır.

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son