Yara Tedavilerinde Karakovan Balı

YARA TEDAVİSİNDE KARAKOVAN BALI

Arılar şüphesiz ki en çalışkan hayvanlardan. Her çiçekten ve bitkide topladıkları yüksek değerli polenler ile balları yaparlar. Yüce Allah hiç kimsenin aklına bile gelmeyeceği bu mucizevi gıdayı arılara göre olarak vermiştir. Tam bir şifa kaynağı olan bal, her derde devadır. İnsanlar denemeden önce bilindiği üzere çoğu gıdalar ve maddeler önce denek hayvanların üzerinde test edilir. Bilim insanları balı önce denek hayvan fareler üzerinde oluşan yaralarda uyguladı. Fareler üzerinde ki yaralara işlem görmemiş ballar ve serumlar uygulandığında yaralarda 6 ve 9 gün sonrasında küçülerek iyileşme olduğu görülmüştür. 9. günün sonunda ise yaranın kaybettiği deri tekrar oluşuma başlamıştır. Bu işlem sonucunda bilim adamları balın, diğer kimyasal ilaçlara göre yaralara daha hızlı etki ettiğini ve hiçbir yan etki yapmadığını gözlemlemişlerdir.

Bu deneyin ardın bal yarası iyileşmeyen hastalara uygulanmıştır ve bu hastaların yüzde 99' u iyileşmiştir. Bakteri bazlı oluşan yaralarda bal kullanımdan sonra bakterilerin öldüğü ve yaraların iyileştiği görülmüştür. Bunun yanı sıra kokulu ve çok ağır yaralı hastalara uygulanan bal tedavisinde ise yaralardaki kokular azalma göstermiştir. Ölü derilere uygulanan bal tedavisi ile ölü deriler yenilenerek tekrar oluşmaya başlar. Balın faydaları sadece deri hastalıklarının tedavisi ile bitmiyor. Feci kazalar sonucu oluşan yanıklarda da etkisi vardır. Bir grup yanık derilere gazlı bez ile bal uygulandığında 11 gün içerisinde yanıkların geçtiği gözlemlenmiştir. Yaralar hava geçiren bezler ile sarıldığında 11 günün ardından 4 gün sonrasında tamamen iyileşmiştir. Bu gözlemler sonucunda bilim insanları bal ile yanık tedavisi için üretilen kimyasal kremleri karşılaştırdığında bal ile tedavinin krem tedavisi göre daha hızlı etki ettiğini görmüşlerdir. Krem tedavisinde 60 günde iyileşen yanıklar bal tedavisinde 30 günde iyileşmiştir.

Başka bir iyileştirme işleminde ise yanık olan yerlerde bal ile tedavi sonucunda 7 gün sonunda iyileşme olmuştur. Bu durum krem ile tedavide ise 18 günde iyileşmiştir. Bal yara ve yanık tedavilerinin yanı sıra bir çok grip ve soğuk algınlığı durumda da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Mesela halsizlik ve öksürme durumlarında balı zencefil, zerdeçal ve limon ile karıştırıp macun halinde yendiği zaman, bu mucizevi karışım öksürüğü ve balgamı söktürerek vücudunuza direnç kazandırır. Ayrıca bal ile içilen süt çocukların vücut gelişimine yardımcı olur. Bu bilgilerin sonunda balın hiçbir yan tesiri olmadığı bilinmektedir. Bal diğer tıbbi ilaç tedavilerine nazaran daha ucuz maliyetlidir. Bu da yara ve yanık tedavilerinde daha çok bala yönelmeyi cazip hale getirir. Fakat şu konuyu da belirtmekte fayda var: Konu hakkında bilginiz olmadan ve hangi balın hangi tedavide kullanıldığını bilmeden oluşan yaralara ve yanıklara tedavi uygulamayınız. Aksi taktirde daha kötü sonuçlarla karşılaşabilme ihtimaliniz söz konusu.

 

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son