En Kaliteli Karakovan Balı Nerede Üretilir

EN KALİTELİ BAL NEREDE ÜRETİLİR ?

Arıcılığın temel faktörü iklim koşulları ve bitki örtüsüdür. En iyi arıcılık teknikleri olan ülkeler, iklim koşulları yeterli olmadığı için bal üretimi yapamıyor. Bitki örtüsünün zenginliği, çiçeklerin tadı, kokusu, özellikleri balın kalitesini ve miktarını önemli derecede etkiler. Bir bölgede arıcılık faaliyetlerinin iyi olması için bitki örtüsünün ve çiçeklerin kalitesi iyi olmalıdır. Türkiye bulunduğu konumun avantajı ile çeşitli bitki örtüsüne ve iklim çeşitliliğine sahiptir. Bu avantajlar da ülkemizin arıcılıkta iyi olmasını sağlıyor. Bu sebepler den dolayı Türkiye arıcılıkta söz sahibi ülkeler arasında yer alıyor. Araştırmalara göre Türkiye'de bulunan çiçeklerin 300 tanesi arıcılık için uygun özellikler taşımaktadır. Dünya'da tespit edilmiş ballı çiçeklerin ve bitkilerin yüzde 75'i ülkemizde bulunuyor. Bu bitkilerin ülkemizde olmasının sebebi de biraz önce açıkladığımız gibi farklı iklim koşullarının oluşturduğu bitki örtüleridir.

Türkiye'nin tüm bölgeleri arıcılığa uygun niteliktedir. Fakat ülkemizde ki bu bölgeler hepsi aynı öneme sahip değildir. Çünkü bu bölgeler arıcılık için bitki örtüsü sebebiyle farklı bitkiler bulundurmaktadır. Ülkemizde ki yabani bitkilerin ve kültür bitkilerinin bal için uygun olan bitkilerle çiçeklenme dönemleri farklı olduğu için bu durum ülkemizi arıcılık için uygun kılıyor. Türkiye'de bal üretilen bölgeler oldukça fazladır. Marmara Bölgesi'nin Trakya tarafında bulunan illerde bal üretimi oldukça fazladır. Ayrıca bu bölgeler polen üretimini sağlayan koyu sarı renkli ayçiçeğine sahiptir. Temmuz ayında çiçeklenen ayçiçeği, bu sayede bal üretimine de destek verir. Ayçiçeği balı kovandan alındığı ilk sırada altın sarısı renginde olur. Çabuk kristalleşen bal, kristalleştiği zaman mum gibi görünür. Trakya Bölgesi açık beyaz renkli kolza balının üretimine de sahiptir. Fakat Trakya Bölgesi' nde yetişen bu balların değeri çabuk kristtalleştiği için tüketici tarafından bilinmiyor. Çanakkale, Bursa, Balıkesir ve Yalova illerinde de acı ve koyu renkli kestane balları üretilir. Bu bölgelerde ki kestanenin çiçeklenme dönemi sonbahar ve ilkbahardır.

Karadeniz, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde de kestane yetişir. Bu bölgelerde kestanenin çiçeklenme zamanı Haziran-Temmuz aylardır. Burada oluşan kestane balının rengi koyu kahverengi ve tadı acıdır. Kristalleşmesi çok zor olan bu bölgenin kestane balları herkes tarafından bilinir. Orta Anadolu Bölgesi'de sahip olduğu çayırlar ve meralardaki bitkileri ile arıcılık için oldukça önemlidir. Burada yetişen bitkiler alçakta kaldığı için uzun süreli çiçeklenme dönemine sahiptir. Arılar için önemli olan balözleri ve polenler geç zamanda oluşur. Kurak iklim koşullarına da sahip olan Orta Anadolu Bölgesi' nde bazı meralar da bitkiler cılız olur ve fazla yeşil kalmaz. Durum böyle olunca arıların bal yapma süresi kısa olur. Karadeniz Bölgesi arıcılık olarak Türkiye'de en öndedir. Sahip olduğu eşsiz doğası, temiz havası ve iklim koşulları ile en kaliteli balların üretilmesini sağlar. Kestane balı, Anzer balı, Rize balı ve çiçek balları meşhurdur. Çeşitli bitki örtüsüne sahip ve ekolojik açıdan zengin olan ülkemiz tüm dünyanın kıskandığı bakımdadır. Bir diğer önemli bölgemiz şüphesiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi'dir. Özellikle Siirt Pervari ilçesinde üretilen karakovan balı çok eskiden beri bütün hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu bilgilerden de anlaşılacağı gibi Türkiye bal üretimi için uygun olan bitkilere sahiptir.


Yorumlar - Yorum Yaz
Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son