Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır ?

Bal diğer gıda ürünleri gibi üzerinde en fazla oynama yapılan bir besin kaynağıdır. Doğanın bize mucizesi olarak sunduğu bu eşsiz kaynağı ne yazik ki insan eli ile zararlı hale getiriyoruz.

Son zamanlarda bal üzerinde oynanan oyunlar neticesinde organik, katkısız ballara ulaşmak neredeyse imkansız gibi gözüksede halen birçok bölgemizde kaliteli bal üretimi devam etmektedir.

Evimizin sağlık ve şifa kaynağı olan bal sahtesinden nasıl ayırt edilebilir ? Farklı bir değiş ile Gerçek bal nasıl anlaşılır ? işte bu sorunun cevabı herkez tarafından merak edilmektedir. Bir takım kulaktan duyma bilgiler olsada gelişen teknoloji ile bal gerçek mi sahte mi olduğunu en iyi bilimsel olarak tıbbı labaratuvarlarda ancak kanıtlana bilmektedir. Evde pratik yöntemler ilede balın orjinalliğini test etmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Gerçek balın çok özel , esans gibi hafif bir kokusu vardır. Balı keserken , saklama kabını açıp kapatırken bu koku daha yoğun algılanır.

2. Hakiki bal , glikozlu bala göre daha koyu kıvamdadır. Yaklaşık % 15 su , %25 Sakkarin % 35 Glikoz ve çeşitli mineraller , tuzlar içerir.

3. Gerçek bal çok çok tatlı değildir , koyu kıvamlı şerbet gibi değil kendine özgü bir tadı vardır. Glikozlu bal gerçek bala göre daha tatlıdır.

4. Gerçek bal ağıza alındığında bir kaç tür rayiha tadı alınır. Oysa glikozlu ballarda düz tek bir tad olur.

5. Gerçek balın dış görünümü ceviz kabuğu veya buna benzer grinin tonlarında olur. Glikoz katkılı ballar ise daha açık tonda beyaz renkte olur.

6. Orjinal bal, kekik , keven , katır tırnağı , sığır kuyruğu çiçeklerinin çeşitlerine göre açık mor , sarı , hafif kırmızı veya buzlu cam renklerinde veya bu renklerin değişik tonlarında olabilir. Glikozlu ballar ise açık cam renginde ve daha şeffaf olur.

7. Bir kaşığa bal koyup ateşe tuttuğunuzda gerçek bal oldukça akışkan olur , dayanıklıdır geç yanar , glikoz balı ise çabuk yanar ve kömürleşir.

8. Aynı ölçek iki kaba tam süzülmüş gerçek bal ve glikozlu bal koyup ağırlıklarını karşılaştırdığınızda , gerçek bal çok daha ağır gelir. Test edebilirsiniz, Balın özgül ağırlığı yaklaşık 1.36 dır, yani 1 litre saf bal 1.36 kg gelmelidir. Marketlerden aldığınız süzme balın ağırlığını hacmine böldüğünüzde ne değer geldiğine bakabilirsiniz. Birde bizden aldığınıza…

9. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde gerçek bal şeker hastalarında , şeker değerini sadece bir kaç puan arttırır. Ancak aynı miktarda tüketilen glikozlu bal şeker hasalarını komaya dahi sokabilir.

Son olarak karakovan balı üretimdeki zorluk nedeni ile genetiği en az müdahale gören insanların zor ulaştığı bir bal çeşididir.

Bize Yazın
İleitşim
Karakovan Balı Sipariş
 pervari karakovan balı

 karakovan balı faydaları
 pervari balı

 karakovan balı sipariş hattı

 bıttım sabunu ile saç dökülmesine son