HAKKIMIZDA

Şifa kaynağı Pervari Karakovan Balı özünü etrafı denizden 2962 metre yükseklikteki Herekol dağları ile çevrili dünyada eşi emsali bulunmayan endemik flora örtüsüne sahip olan, Pervari’nin bakir Çemikari Yaylalarından alıyor.
Medeniyetin hoyrat yüzünden kurtulmayı başarabilmiş ender yerlerden olan Çemikari yaylalarının kucağındaki nimetler, çalışkan arılarımız tarafından Pervari Karakovan Balı’nın özünü oluşturuyor. Araç trafiği, sanayi ve tarımsal aktivitenin olmadığı tamamen izole bir coğrafyada konumlanan bu yaylalardaki florada üçgül, yonca, adaçayı, kekik, ballıbaba, peygamber çiçeği, geven, engerek otu, sığırdili, fiğ, kenger gibi çiçek ve bitkilerde bulunan bal özlerinin, arılarımız tarafından toplanması ile elde edilmektedir. Pervari balı, bölgenin coğrafi yapısına ve bitki örtüsüne bağlı olarak koyu kıvamlı ve hoş kokulu bir nitelik arz etmektedir. Arılarımız poliflora nektarları dışında hiçbir bitkiyle temas kurmadan sektörde meydan okuyan şifalı bir lezzeti yaratıyor.
Pervari Balı asırlardan beri haklı bir şöhrete sahiptir. Pervari balını diğer ballardan ayıran en önemli özelliği, atalarımızdan öğrendiğimiz geleneksel usullerle örme sepetlerde üretilmesidir,  bunların içine petek konulmamaktadır, diğer suni peteklerden farklı olarak, arıların içini doldurdukları petek de arılar tarafından yapılmaktadır. Bu sebeple Pervari Karakovan balının peteği de rahatlıkla yenilebilir ve şifalıdır.

Pervari yaylalarında üretilen ballarımız,  tahlillerinin yapılıp onaylanmasıyla tesislerimizde ambalajlanarak müşterilerimize güvenli bir şekilde sunulması kooperatifimiz aracılığıyla sağlanmaktadır.

Asırlardır Lezzeti, şifası ve kalitesiyle aranan doğal bir bal olan Pervari Balı Osmanlı Saraylarında da tüketilen bal olarak bilinmektedir.

Abdulhamit Han’ın en küçük oğlu Abid Efendi Paris’teki sürgün günlerinde, Osmanlı saray mutfağından eksik olmayan Pervari balını sürekli istediğini kayıtlardan biliyoruz. Abid Efendi ile sürekli iletişim halinde olan Eski Türk ocakları Başkanı akademisyen Lütfi Ekiz, Abid Efendi’nin “Türkiye’den Pervari balından başka bir şey göndermeseniz de benim için yeterlidir.” dediğini Prof. Dr. İhsan Süreyya hocamıza aktarmış, kendi günlüklerinde yazmıştır.

Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma hocamızın ve Siirt üniversitesi Arıcılık uygulama ve araştırma merkezi öğretim görevlisi yeğeni Erkan Sırma hocamızın Pervari balı tarihi konusunda yaptıkları çalışmalarında ilginç not;

1860 yılı Diyarbakır salnamelerinde (Osmanlı devlet kayıtları) ‘’ Siirt tarafından Diyarbekir’a gelen  Pervari balı, en makbul baldır.’’ Denilmektedir.

Sizin için ne yapıyoruz?

Pervarikarakovan bal ailesi  Türkiye pazarının ihtiyaçlarına önem vererek, sorumlu bir şekilde müşterilerinin sağlığına  önem veren  bir markadır. Ürettiği ve sattığı  ürünlerle  müşterilerinin sağlığını ve durumunu düşünür ,amaçlar ve   vizyonları Türkiye’de 1 numaralı organik bal  markası olmaktır.

Haftaiçi 16:00’a kadar vermiş olduğunuz siparişler aynı gün kargoya verilmektedir. Cuma saat 16:00 dan sonra ki siparişleriniz pazartesi günü kargolanır.

Kargo firması adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz pervarikarakovanbal.com’a iade edilir.

Resmi tatil günlerinde kargo firmaları teslimat yapmamaktadır.

 

Alışverişlerinizde debit/banka kartınız ile ödeme yapabilirsiniz. Debit kartları ile yapılan alışverişlerin iadesinde para iadesinin hesabınıza geçmesi bankanıza bağlı olarak daha uzun sürebilir.


Kapıda ödeme seçeneğimiz vardır.

 

pervarikarakovanbal.com üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartlarına taksit imkanı bulunmamaktadır.

 

Havale ile ödeme maalesef alınmamaktadır. Sadece kredi/hesap kartı ile site üzerinden ödeme yapabilirsiniz.

 

Çalışma Saatlerimiz

Pazartesi:9 – 20
Salı:9 – 20
Çarşamba:9 – 20
Perşembe:9 – 20
Cuma:9 – 20
Cumartesi:9 – 20
Pazar:Kapalı
Close Sepetim
Close İstek Listesi
Recently Viewed Close
Close

Close
PERVARİ KARAKOVAN BAL
Kategoriler
Call Now Button